Big vs Japan: Руслан Ротань за крок від «сотника» | Мир спорта

Big vs Japan: Руслан Ротань за крок від «сотника»

•

222299

27 марта 2018, 11:33

Артур Валерко

Якщо Андрій Шевченко випустить 36-річного Руслана Ротаня у сьогоднішньому спарингу з японцями, це буде 100-й матч хавбека за збірну України з футболу.

Їх таких зовсім небагато – П’ятов, Тимощук і він. Хто взяв участь як футболіст у всіх трьох великих українських турнірах – ЧС-06, Євро-12 та Євро-16. За п’ятнадцять років у складі збірної України Руслан Ротань бачив багато всього: кілька зустрічей із діючими чемпіонами світу та Європи, епічні перемоги й поразки, забуті сторінки історії із епохальними подіями, що випали із кадру.

Сьогодні Ротань може стати третім серед перших: якщо Андрій Шевченко випустить його хоча б на хвилинку з Японією, Руслан проведе свій 100-й матч за збірну. Нагадаємо, у «клубі сотників» уже є два прізвища. Власне, сам Шевченко (100-й матч провів 8 жовтня 2010 року проти Канади, 2:2) та Анатолій Тимощук (11 жовтня 2010 року проти Бразилії, 0:2).

У Ротаня наразі 99 матчів – і це найбільший показник серед нині діючих гравців нашої національної команди. У Шевченка – 111 матчів як у гравця, у рекордсмена збірної Тимощука – 144. Анатолій установив історичний орієнтир для всіх, хто прагне замахнутися на рекорд. За цифрами найближчі до цього, власне, Ротань, П’ятов (79), Ярмоленко (75), Коноплянка (69).

…В юності Руслану не пощастило: він не потрапив на чемпіонат Європи серед кадетів, де збірна під керівництвом Крощенка взяла срібні медалі. Але в міжнародному футболі він компенсував це на рівні збірних «А». Від часу дебюту, 12 лютого 2003 року, Ротань залишався потрібним усім тренерам. Дебютував, до речі, курйозно – вийшовши на заміну в спарингу з турками, на останніх хвилинах дальнім ударом міг виривати перемогу – м’яч пройшов повз ворота, 0:0.

Рік потому, 8 вересня 2004 року, Ротань вийшов на заміну й забив Казахстану переможний м’яч. Так було зіпсовано європейський дебют новачків УЄФА, а збірна Блохіна продовжила успішну ходу на чемпіонат світу. Саме гол Ротаня у виїзному матчі з грузинами де-юре оформив путівку в Німеччину. На своєму прем’єрному мундіалі Україна дійшла до чвертьфіналу, а Руслан двічі вийшов на заміни. Шість років потому, на домашньому Євро-2012, вийшов на заміну раз. Через чотири роки він відіграв повністю матч із поляками – мінорне завершення найпровальнішого фінального турніру в історії.

У свої 36 років Ротань залишається у збірній і зізнається, що не уявляє собі ситуації, що міг би покинути її після провалу в кваліфікації до чемпіонату світу 2018 років. А це означає, що Руслан замахнеться на один із історичних рекордів. Анатолій Тимощук останній матч за збірну провів у віці 37 років та 83 днів. Це був легендарний вихід на заміну з поляками. Замість красивого прощального матчу ветеран №1 отримав порцію, скажімо м’яко, нерозуміння від фанів. Не хотілося б, щоб наші прощання проходили так…